Akupunktúra és egyéb házi gyógymódok

Az akupunktúra nem pusztán egy gyógyító módszer, az akupunktúra régi korok Mesterei által ránk hagyott titkok kincsesbányája is egyben.
Az Öt Elem és a Lélek különböző aspektusainak egymáshoz való kapcsolódása.
A ma öt elemként ismert rendszer (Fa, Tűz, Föld, Fém, Víz) nem csak az ember felépítésének, működésének és így a kínai orvoslás rendszerének az egyik alapja, belőlük épül fel a minket körülvevő természetet is.
Amikor tanulmányozzuk és megértjük az elemek működését a természetben, akkor analógiák segítségével megérthetjük ezt az ember létezésének testi, lelki és szellemi szintjén is.
Az elemek a testi szinten a Fő Szerveink (Máj, Szív, Lép, Tüdő, Vese, stb.) működésében nyilvánulnak meg.

A kínai orvoslás elmélete szerint az Öt Elem mindegyikéhez megfelelő szervek tartoznak:
Fa – Máj
Tűz – Szív
Föld – Lép
Fém – Tüdő
Víz – Vese

Az Élet Három Kincse (San Bao):
A Három Kincset (San Bao) úgy is említik, mint Három Virágot, Három Drágakövet vagy Három Gyógyírt. Ők a Shen (Szellem), a Qi (Életenergia) és a Jing (Életerő).
San, hármat, Bao kincset jelent, de nem azt a kincset, amit ma annak neveznénk. Nem aranyat vagy drágakövet értünk alatta, hanem az emberben lévő belső értékeket, illetve azok  kimeríthetetlen forrását. Ennél értékesebbet jelentő szó nem létezik a kínai nyelvben.
A kínai hagyományok szerint ez a három energia eredetileg tökéletesen tiszta volt, amikor az anyaméhben voltunk. Tiszta formájukban ők az „Eredendő Életerő", „Eredendő Életenergia” és az „Eredendő Szellem”. Amikor földi levegőt lélegzünk, nemi tevékenységet folytatunk, gondolataink az anyagi világ körül forognak és ragaszkodni kezdünk ennek a világnak a dolgaihoz, akkor a Jing, a Qi és a Shen tisztátalanná válhatnak, elveszítve ezzel az Ég Előtti minőségüket (ez alól kivétel minden olyan tevékenység, ami tudatosan ezen három energia finomítására, nemesítésére irányul, azaz őket nem elhasználja, hanem felhasználja).

További információk: http://3-kincs.hu

*   *   *

A nyirokmasszázsnak is vannak jótékony hatásai, de használata előtt mindenképpen ki kell kérni szakember, kezelőorvos véleményét, mert a beteg állapotát nehezíthetjük is vele, ha rossz időben, rossz helyen végeztetjük a gyógymasszázst!

A nyirok a sejtek közötti folyadékból származik.
Az emlősállatok testének 5570%-a víz. Ennek nagyobb része (70%) a sejteken belül, kisebb része (30%) a sejtek közötti térben található.
A kettőt egymástól elválasztó sejthártya ozmotikus hártyaként működik; a sejtek és a sejtek közötti folyadék molekuláinak áramlási irányát a sejt anyagcsere-folyamatai határozzák meg.
A nyirokmasszázs olyan fizioterápiás eljárás, ahol a kötőszövetre gyakorolt nagyon lágy fogástechnikával fokozzuk a nyirok folyadék visszaáramlását.

A manuális nyirokmasszázst Emil Vodder dán fizioterapeuta fejlesztette ki 50 évvel ezelőtt.
A kisartériákból kipréselődő folyadék a nyiroknedv, amely ha drasztikusan felhalmozódik egy bizonyos területen és elfolyása gátolt, káros hatású duzzanatot okozó jelenség.

Nyirokmasszázs:
- meggyorsítja a felgyülemlett folyadék távozását 
- javítja a nyirokrendszer ellenálló képességét 
- megszünteti az anyagcserezavarokat 
- nyugodt idegállapotot eredményez 
- segítségével a méreganyagok ugyanis előbb az érpályába, majd a vér útján a májhoz illetve a vesékhez kerülnek, ahol egyrészt átalakulnak, másrészt kiválasztódnak. 

A nyirokmasszázs tehát aktiválja az immunrendszert és az anyagcsere-folyamatokat, kiüríti a szöveti ödémákat - csökkentve ezáltal az érintett szervek fájdalmát-, valamint indirekt módon javítja a vérkeringést, sőt, a sejtek táplálék- és oxigénellátását is.

Ellenjavallat 
Akut gyulladásos folyamatoknál, mert ilyenkor a helyi gócból a kórokozók az egész szervezetre átterjedhetnek.  
Pajzsmirigyműködés zavaroknál a rosszul működő pajzsmirigyszövetből hirtelen nagy mennyiségű hormon kerülhet a vérbe.  
Trombózisgyanús területeken - a kialakult vérrögből kis darabok szakadhatnak le, és tovasodródva, például tüdőembóliát okozhatnak. 
Daganatosan elfajult szövetek közelében, masszázs hatására leszakadó és a vérkeringéssel távoli régiókba jutó daganatsejtek áttétek kialakulását segíthetik elő.

*   *   *



Faszén-terápia
Sok régi gyógymód kimegy a divatból, de nem azért, mert hatástalan, hanem mert alkalmazásuk ügyességet, időt és fáradtságot követel.
A faszén a mérgezések, fertőzések ellenszere, ami segíti a szervezet tisztulását és gyógyulását. A faszén szemcséi repedezettek, ezért nagy felülettel rendelkeznek a különböző anyagok megkötéséhez. A szemcsékhez hozzátapadnak a szervezetben lévő méreganyagok és ezáltal távoznak a szervezetből.
Víztisztításnál is gyakran alkalmazzák azt a módszert, hogy szénporon öntik keresztül a vizet, amiből ezáltal a nehézfémek és egyéb szennyeződések hozzátapadnak a porszemcsékhez és a végeredmény tiszta, iható víz lesz.

Faszén készíthető növényekből, fából és szénből is.
Elkészítését a szabadban való tűzrakással kezdjük meg. Amikor lobogva ég a tűz, takarjuk le egy nagy bádogdarabbal. Erre halmozzunk földet, hogy elzárjuk a levegőtől. A hőtől tovább folytatódik az égés oxigén nélkül. A fa lágy részei kiégnek, a kemény részei megmaradnak és jó faszenet adnak. Ezt követően az elszenesedett fadarabokat egy ruhából készült zsákban összetörjük és finom porrá őröljük.
Készen is kaphatunk széntablettát, de azok fele annyira hatékonyak.

Használják belsőleg, vese- és májbetegségek esetén, méreganyagok eltávolítására, vagy külsőleg fürdőként és dunsztkötésként.
Faszenet vehetünk por, tabletta és kapszula formájában.
Alkalmazása belsőleg a szervezet tisztításához: délelőtt és délután egy evőkanál faszénpor elkeverve egy pohár vízben, vagy nyolc széntabletta.

Ha dunsztkötést alkalmazunk nagy felületre (pl. hasra, térdre), a következők szerint járjunk el: 3 evőkanál lenmagot őröljünk meg és keverjük el 1-3 evőkanál faszénporral, amit keverjünk bele egy csésze vízbe. Hagyjuk állni 10-20 percig, vagy gyengén melegítsük, hogy megdagadjon. A kocsonyás anyagot kenjük fel egy megfelelő méretű papírtörölköző darabra körülbelül fél cm vastagságban és takarjuk le egy másik papírtörölközővel.
Helyezzük a kötést a bőrre és fedjük le egy darab műanyaggal, aminek minden oldala legalább 2 cm-rel legyen nagyobb, mint a dunsztkötés, majd az egészet takarjuk be egy régi törölközővel. Rögzítsük a kötést és hagyjuk fent 6-10 óra hosszat.
A dunsztkötés eltávolítása után a területet erősen dörzsöljük le hideg vizes ruhával.

Segíthet vizes duzzanatok, lábdagadás megszüntetésében, de akár fájdalomcsillapításra is használhatjuk akár a has területén is.
A rák esetén jelentkező vérszegénység kezelhető faszénnel, mivel ez a rák által termelt méreganyagok következménye. A mérgek vérsejtoldók és elnyelethetők a szájon át bevett faszénnel. A rák által okozott fájdalom gyakran kordában tartható faszenes dunsztkötéssel. A csont, alhas és egyéb testrészek fájdalmai gyakran jól reagálnak a faszenes dunsztkötésre.

Használhatjuk mérgezéskor, csípésekre, gyulladásoknál fájdalom enyhítésére (pl. középfülgyulladás), fertőzések megszüntetésére, hasmenés, gyomorrontás esetén.

Házi gyógymódok – vízterápiás, masszírozásos, faszenes és más egyszerű kezelések
Írta: Dr. Calvin L. Thrash és Dr. Agatha Moody Thrash
(Advent kiadó, 2001)